יום חמישי, 25 ביולי 2013

הסיבות לבלגן ולמה כדאי להבין אותן

קחו רגע לחשוב על איזור בבית שלכם שמבולגן. אולי על השולחן יש כמה ערימות של מכתבים ישנים ופתקים שהשתכנו שם באופן קבוע? כמה זמן הבלגן נמצא שם? האם ניסיתם להשתלט עליו ולארגן אותו בעבר?
 
רב הסיכויים שהתשובה היא – כן. בלגן איננו מקרי. הוא נבנה יום-יום כשאתם בתוך השגרה וההרגלים שלכם. אתם יכולים להזיז את הבלגן או להחביא אותו – אבל זה לא אותו דבר כמו לארגן אותו. כדי להתגבר על הבלגן אחת ולתמיד, אתם קודם כל צריכים לחשוב על הסיבות שגורמות לו להיווצר. בפוסטים הבאים נראה לכם את הסיבות המרכזיות להיווצרות בלגן ואיך ניתן להתמודד איתן.
 
אפשר לחלק את הסיבות לבלגן לשלוש קבוצות:
 
א. טעויות טכניות. רב הסיבות לבלגן נופלות בקטגוריה הזו. טעיות טכניות כוללות, בין היתר, חוסר החלטה לגבי המקום הנכון של החפץ – ואז הוא אף פעם לא יוכל להיות "במקום הנכון", או יצירת שיטת ארגון לא נוחה או מבלבלת. החדשות הטובות הן שקל מאוד לתקן טעויות טכניות, ובדרך כלל הן כוללות שינוי חד פעמי.
 
ב. מציאות חיצונית. לפעמים בלגן נוצר בגלל סיבות שלא בשליטתנו. אם אתם עוברים דירה לעיר אחרת או מתחילים עבודה חדשה, החיים שלכם והמרחב שלכם יהיו לא מאורגנים לתקופה מסויימת. אם אתם גרים עם אדם שהוא בלגניסט כרוני, אז חלקים מהבית שלכם יהיו מבולגנים. תצטרכו לאזן בין סדר בבית לבין שלום בית. כשבלגן נוצר על ידי גורמים שאינכם יכולים לשלוט עליהם, העצה הטובה ביותר היא ללמוד איך להתנהל בתוך המגבלות. בהמשך נראה לכם טכניקות שיכולות לסייע.
 
ג. סיבות פסיכולוגיות. עבור חלק מהאנשים, בלגן הוא תוצאה טבעית של תהליכים פסיכולוגיים. אולי אתם אוהבים שיש שפע של אוכל, על כל צרה שלא תבוא. אם כך, קרוב לוודאי שיהיה לכם מזווה עמוס ומבולגן. אולי אתם מרגישים שחפצים מהווים ביטוי של קשר רגשי לאנשים ולמקומות מן העבר. ככל שתחושה זו חזקה יותר, כך יהיה קשה יותר להיפטר מחפצים ולזרוק אותם. נדון בטכניקות שיעזרו לכם להבין את הגורמים הפסיכולוגיים שמשפיעים על הבלגאן שלכם ונפנה אותם למקומות שיכולים לסייע לכם אם תרצו בכך.
 
הפוסטים הבאים שלנו יתמקדו בטעויות טכניות, שהן הסיבות הנפוצות ביותר לבלגן והקלות ביותר להתמודדות עימו.   
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה